دانستنیهای سفر به وان ترکیه

پدیده آسمان تبریز > دانستنیهای سفر به وان ترکیه

دانستنیهای سفر به وان ترکیه

در مورد سفر به شهر وان مسافر دو راه پیش رو خواهد داشت که ما در این مطلب در هر دو راه را راهنمایی خواهیم کرد

اول ) سفر از طریق آژانس های مسافرتی

دوم ) سفر به صورت انفرادی توسط ماشین شخصی

دانستنیهای عمومی در هر دو مورد به شرح زیر خواهد بود.

۱- تهیه پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماه (برای مسافرانی که اعتبار پاسپورت زیر ۶ ماه دارند تو صیه میشود نسبت به تعویض پاسپورت اقدام نمایند چون دولت ترکیه از ورود این مسافران جلو گیری خواهد کرد)

۲-تهیه ارز

ارز همراه مسافر یا دلار و یورو و یا به صورت لیر ترکیه باشد در صورتیکه پول همراه شما دلار بوده باید با مراجعه به صرافی ها اقدام به تعویض ارز خود نمایید توصیه میشود در ایام تعطیل ترکیه با توجه به تعطیلی صرافیها پول همراهتان لیر باشد

۳- تهیه بلیط از آژانسهای مسافرتی یا آماده سازی ماشین شخصی
در این مرحله اگر قصد سفر با تورهای مسافرتی را دارید خاطر نشان خواهیم کرد که وسیله سفر از طریق مرز رازی با ون های توریستی ترک و از مرز بازرگان با اتوبوس خواهد بود . ون های ترکبا صندلی های نسبتا راحت وکیفیت فنی مرغوب با برند فورد یا بنز با ظرفیت ۱۵ نفری بوده و جا برای چمدانهای مسافران را دارا می باشد این خورروهای امنیت لازم برای جاده ها در مسیر کوهستانی داخل ایران و جاده صاف در مسیر ترکیه را دارا می باشد.این خودرها ساعت ۷ صبح از تبریز به سمت خوی حرکت نموده و بعد از یک توقف کوتاه در خوی به سمت مرز حرکت میکنند فاصله زمانی بین شهر تبریز تا مرز حدود ۳/۵ ساعت و از مرز تا شهر وان حدود ۱ ساعت می باشد یعنی یک مسافر بدون احتساب معطلی مرز در فاصله ۴/۵ ساعت به شهر وان خواهد رسید.

ولی چنانچه قصد سفر با خودرو شخصی خور را دارید ابتدا باید اقدام به کاپوتاژ ماشین در اداره کمرگ را با هزینه تقریبا ۵۰۰/۰۰۰ تومان و صدور بیمه در یکی از نمایندگیها با مبلغ تعیین شده توسط بیمه و سپس اقدام به بین المللی کردن گواهینامه نمایید.سپس باک ماشین خود را پر کرده و به سمت مرز روانه شوید لازم به توضیح است که ساعات کاری مرز به وقت ایران مابین ساعات ۹ صبح تا ۴:۳۰ عصر میباشد.

البته بعضی مسافران میتوانند با خودروی شخصی تا مرز رفته و بعد از پارک در پارکینگ مرز به صورت پیاده از مرز گذر نموده و به فاصله ۵۰ متر از مرز ترکیه با ونهای طرف ترک به طرف وان حرکت کنند لازم به توضیح هست که شرکتی در مرز وجو دارد که وظیفه ترانسفر مسافران از مرز به وان و بالعکس را بر عهده داردو مسافران نگران نبودن ترانسفر در مرز نباشند.
هزینه ترانسفر فقط رفت مبلغ ۲۰لیر و هزینه پارکینگ برای ۱ شب ۶/۰۰۰ تومان می باشد.

۴- انجام تشریفات مرزی

کل مسافران که سفر میکنند ملزم به اجرای تشریفات مرزی به ترتیب واریز به حساب دارایی خروج از کشور و مبلغ ۴/۰۰۰ تومان به حساب شهرداری قطور ثبت مهر خروج از ایران و ثبت مهر ورود به ترکیه را میباشند .

برای واریز مبلغ در مرز بانک ملی موجود هست ولی توصیه میشود به علت ازدحام و شلوغی و همچنین برای اینکه دست سودجویان که در مرز فیش های تقلبی و یا سفید به قیمت گزاف میفروشند کوتاه بماند فیشها را به صورت زیر در بانک محل اقامت خود تهیه نمایید.
تذکر بسیار مهم حواستان به مهر ورود به ترکیه باشد گاهگداری مامورین ترک کنترل پاسپورت را به صورت سرسری انجام میدهند نداشتن مهر ورود با وجود ثبت در سیستم عواقب سنگینی را دارد.

۵- رزرو هتل و تعیین محل اقامت

در صورتی که با تورهای مسافرتی سفر میکنید دغدغه رزرو هتل به خصوص در ایام پیک را ندارید ولی در صورتی که انفرادی سفر میکنید با مراجعه به مراکز رزرو هتل اقدام به رزرو هتل نموده و با در دست داشتن برگه رزرو آسوده خاطر سفر کنید.

تاریخ

آبان ۲, ۱۳۹۴