درخت کریسمس

پدیده آسمان تبریز > درخت کریسمس

درخت کریسمس

درخت کریسمس یا درخت نوئل درخت همیشه سبز مانند کاج یا نراد معمولاً با اشیایی مثل سیب، آجیل و خرما تزیین می‌شود. در قرن هجدهم میلاد، روشن کردن درخت توسط شمع‌ها آغاز شد و موقعی که برق اختراع شد، برق توانست به وسیله چراغ‌های کریسمس جایگزین شمع شود. امروزه، اشیاء مختلفی از جمله حلقه گل، زرورق و آبنبات عصایی بر روی درخت می‌گذارند. یک فرشته یا ستاره ممکن است در بالاترین قسمت باشد که نشان دهنده میزبان فرشتگان است از زمان ملکه ویکتوریا، مردم جواهرات تزیینی را در درخت کریسمس برای نشان‌دادن شور و هیجان استفاده می‌کنند.
اما راز پیدایش این درخت چیست؟
مدت‌ها پیش از ظهور مسیحیت، گیاهان و درختان سبز معنای ویژه‌ای برای مردم در فصل زمستان داشته‌اند. مردم باستان شاخه‌های درختان را بر روی درب و پنجره‌های خود آویزان می‌کردند و این باور را داشتند که درختان سبز آن‌ها را از جادو، ارواح شیطانی و بیماری‌ها دور نگه می‌دارد.
درخت صنوبر نیز به‌طور سنتی در جشن‌های مسیحیان از هزاران سال قبل استفاده می‌شده‌است. و هنگام انقلاب زمستانی از این درختان برای تزیین خانه‌های خود استفاده می‌کردند و آنها را نماد زندگی همیشگی با خدا می‌دانستند. هیچ‌گاه مشخص نشده‌است که این درختان برای نخستین بار برای کریسمس استفاده می‌شده‌اند. احتمال می‌رود که درختان کریسمس برای نخستین بار حدود ۱۰۰۰ سال پیش در شمال اروپا مورد استفاده قرار گرفته‌باشند.برخی بر این باورند که سنت بونیفاس درخت کریسمس را در سدهٔ هفتم میلادی ایجاد کرد. برخی نیز بر این باورند که قدمت درختان به سال ۱۵۰۰ میلادی در آلمان یا لتونی باز می‌گردد.
اما درخت کریسمس امروزی در اواسط سدهٔ پانزدهم میلادی در آلمان در دونوع طبیعی و مصنوعی مورد استفاده قرار گرفت. و ادعا می‌شود که نخستین درخت کریسمس در سال ۱۵۱۰ در ریگا، لتونی ساخته‌شد. لوحی در میدان هال در ریگا وجود دارد که متن «درخت سال نو در سال ۱۵۱۰ در ریگا» بر روی آن حکاکی شده‌است.
میلیون‌ها خانواده در جشن کریسمس از درختان طبیعی به علت پایین بودن نرخ و عدم آسیب رسانی به محیط زیست استفاده می‌کنند و اما درخت کریسمس مصنوعی برای نخستین بار در سدهٔ نوزدهم میلادی در آلمان اختراع‌شد. آلمانی‌ها برای جلوگیری از جنگل‌زدایی که در حال رخ‌دادن بود و با توجه به محبوبیت درخت کریسمس، نخستین درختان مصنوعی کریسمس را با استفاده از پرهای سبز رنگ غاز ساختند.و در سال ۱۹۳۰، شرکت قلم موی آدیس که در ایالات متحده آمریکا قرار داشت، درخت‌های کریسمسی را تولید کرد که در آن‌ها به جای پر از قلم مو استفاده شده‌بود که نسبت به پرها محکم‌تر بودند و خطر آتش‌سوزی آن‌ها نیز کم‌تر بود.به تدریج محبوبیت این درختان افزایش یافت و به دلایلی جایگزین درختان طبیعی شدند. برای نمونه، برخی از صاحب‌خانه‌ها به دلیل خطر آتش‌سوزی به اجاره‌ نشین‌ها اجازه نمی‌دادند که از درختان مصنوعی استفاده کنند. چند سال هست که در کشور ما هم درخت کریسمس به فروش میرسد البته باقیمتی بالاتر از کشورهای مسیحی نشین به طوریکه قیمت یک درخت طبیعی در اروپا بین ۱۰ الی ۲۵ دلار و قیمت درخت مصنوعی بالای ۴۵ دلار میباشد

تاریخ

دی ۹, ۱۳۹۷